Nejlepších 10 gladiol v roce 2016 - pravidla ankety

19.06.2016 20:00

Pěstitelskou anketu nejlepších deseti kultivarů gladiol z vašich zahrad a polí budu v roce 2016, pro organizaci GLADIRIS, zpracovávat opět já. Ankety se může zúčastnit každý pěstitel nebo milovník gladiol, který bude respektovat pravidla GLADIRISU, které níže sepisuji. Je mi jasné, že co člověk, to jiný názor na systém ankety. Vždy se najde někdo, komu se nezavděčí a bude s ní a s jejími pravidly polemizovat nebo nesouhlasit. Výsledné pořadí je totiž směsicí různých pěstitelských pohledů, které se často s pohledem konkrétní osoby mohou lišit.

 

A nyní již k pravidlům:

1. Vytvořte seznam 10 kultivarů v takovém pořadí, v jakém vás nejvíce v roce 2016 zaujaly. Do ankety by měly být zařazeny české, slovenské a zahraniční odrůdy vedené v registrech na stránce www.gladiris.cz/evidencemeciku.htm - než napíšete anketu, prosím, zkontrolujte si, zda kultivar vůbec existuje.

2. Jména kultivarů uvádějte správně napsaná, pro lepší dohledatelnost můžete název kultivaru doplnit o jméno šlechtitele a rok introdukce. Neexistující nebo nedohledatelné názvy gladiol (pravopisné chyby a překlepy dohledám a opravím) nedostanou žádné body a jejich místo zůstane v pořadí prázdné, bodově neohodnocené.

3. Neuvádějte semenáče pod čísly nebo pracovní jména prozatím neintrodukovaných gladiol - jedná se pouze o anketu kultivarů.

4. Termín zaslání ankety je dostatečně dlouhý, od 1.9. 2016 do 15.11.2016, abych mohl anketu zpracovat, a ta mohla být zveřejněna již v zimním vydání časopisu GLADIRIS. Tímto termínem také zaručíme její aktuálnost a větší objektivitu, jelikož se nám pěstitelská (výstavní) sezóna stále ještě vybavuje.

5. Bodování bude následující: první a druhá odrůda dostane 5 bodů, třetí a čtvrtá 4 body, pátá a šestá 3 body, sedmá a osmá 2 body, devátá a desátá 1 bod. Tento systém se mi zdá spravedlivý a osvědčil se v loňském roce, jelikož omezuje náhodné jednotipy (při nízké účasti respondentů) a zároveň jim stále dává určitou šanci umístit se. 

6. Z anketních lístků bude zveřejněno prvních 50 kultivarů s příslušným bodovým ziskem. Při rovnosti bodů bude o pořadí rozhodovat vyšší četnost umístění kultivaru v desítce nejlepších.

7. Anketní lístky zašlete na mailovou adresu smida.petr@gmail.com nebo poštou na adresu: Petr Šmída, Přepychy 47, 517 32 Přepychy. Pokud nemáte mailovou schránku zřízenou, jistě vám některý známý pomůže anketní lístek poslat za vás.

 

Jedinou šancí, jak anketu ovlivnit, je zúčastnit se jí. Anketa mnoho času nezabere a jde tvořit v průběhu sezóny - do konce srpna bychom měli mít prakticky jasno. Prosím, o co nejčasnější zaslání. Děkuji předem za vaše žebříčky.