TOP 10 kultivarů v roce 2014

14.09.2014 18:54

Jelikož mi již vykvete posledních pár klasů z malých hlíz, rozhodl jsem se subjektivně vybrat nejlepších deset kultivarů pro rok 2014. Rozhodně to byl složitější úkol, než loni, protože mi vykvetlo hodně pěkných kultivarů, které mile překvapily a potěšily. Je složité určit přesná kritéria hodnocení. Někdo preferuje výstavní parametry, druhý zdravotní stav, třetí množivost, čtvrtý vyrovnanost kvality klasů, pátý miniatury a můžeme pokračovat dále.

V letošní sezóně mělo na první desítku minimálně 30 kultivarů, rozhodovaly menší nuance, jako malé chybičky ve stavbě klasu či mírné křivení lodyhy, nesplnění loňského očekávání a naopak milé překvapení z letošního výsledku. Loňský vítěz v letošní desítce chybí, objevují se stálice, přibyly i nové kultivary, včetně Deanny, kterou jsem loni, byť objektivně, zkritizoval, naopak loni vychvalovaný Maršál Malinovskij letos absolutně vyhořel a už jej sázet nebudu.

 

1.) PATRICIA ANN (Longhenry 2007) - Již loni silně atakovala první místo, jelikož mi přinesla mého prvního Grand Championa, což vzbudí emoce. Letos tato charizmatická kráska byla ještě lepší, každý klas měl zajímavé parametry a výtečný nákvět. Je zdravá, nekřiví klas a výhodou je relativní ranost, čili jsem ji mohl donést na všechny tři výstavy, kterých jsem se letos zúčastnil. Považuji ji za nejlepší růžový kultivar, ve skutečnosti vypadá mnohem lépe než na fotkách. Prototyp elegance a výstavních parametrů.

2.) DANDY (Rýpar 2010) - Marně přemýšlím, co lze tomuto kultivaru vytknout, asi nic. Letos jsem od něj měl cca 15 hlíz a všechny klasy byly velice vyrovnané, rovné a zdravé. Připočtěme si abnormální množivost, skvělou pevnost květů, nákvět a stavbu. Podceňovaný kultivar, který si zaslouží pozornost a měl by být v sortimentu každého pěstitele.

3.) MISS MIDAS (Hartline 2009) - Líbí se mi její žlutá barva, zkadeření a pevnost a uchycení květů, dobrá stavba a potenciál vytvářet superklas. Ani náznak křivení stonku a výborná vitalita. Měl jsem ji již loni, ale všechny hlízy byly virózní, až letos, po nákupu z USA, mi vykvetla poprvé a velice mne svými parametry překvapila.

4.) CRYSTAL FAIRY (Hartline 2013) - Křišťálová víla je bílá pixiola s výbornými výstavními parametry. Každý milovník dvoustovek by si ji měl pořídit. Zaujme již stavbou zelené části rostliny, má vynikající dvouřad, absolutně rovný klas a určité nepopsatelné kouzlo, kterému nelze odolat. Bez diskuzí překonává kultivar Yes, kterému je podobná.

5.) BABSBILL (Peeters 2011) - Tento kultivar byl už loni velmi dobrý a letos ještě lepší, což mohli vidět návštěvníci výstavy v polském Rybniku. Světle žlutá barva s výtečnými výstavními parametry. Dovoluji si říci, že skrývá potenciál na vítězství ve své kategorii 400. Cením si výtečné stavby klasu a jeho dobré délky.

6.) HIGH HONOR´S (Hartline 2006)- Absolutní stálice, již třetím rokem mne tento kultivar nezklamal. Má méně vosku, ale o to hezčí barvu, které nelze odolat. V mých podmínkách je pozdní, což je jediná věc, za kterou si letos zaslouží lehkou kritiku.

7.) DEANNA (Madeson 2002) - Nemohu si pomoci, ale barevně se jedná o jeden z nejkrásnějších mečíku vůbec, proto je i přes menší vitalitu tak vysoko. Bezpodmínečně je nutné ji pěstovat pouze na jedné lodyze, na dvou to nedoporučuji, jelikož pak zklame. Pokud si ji takto připravíte, budete potěšeni. Dávala 22-24 puků, což jsem vůbec nečekal. Mít lepší vitalitu, tak je druhá. Vyznačuje se skvělou stavbou bez mezer i dobrým nákvětem.

8.) SUPERIOR CHAMP (Hartline 2008) - Výborný výstavní mečík, který mi letos kvetl poprvé. Skvělá stavba a vosk, čímž klas působí těžším dojmem, než je zvykem. To ovšem nezpůsobuje křivení stonku, čehož si cením. Tu záplavu růžových mečíků, které se neustále introdukují, bych doporučoval porovnávat s kultivary, jako je tento nebo Patricia Ann a nově Bambi (Šaran 2015), které nepřekonávají. Bohužel je pozdnější, než bych potřeboval, ale typ kultivaru, na jehož kvetení se vyplatí opravdu počkat.

9.) STAR PERFORMER (Hartline 2007) - Výborná výstavní odrůda holandského typu s pěkným odstínem levandulové. Po loňském mírném zklamání mne velmi potěšil. Byl velmi vitální s bezchybnou stavbou klasu. Pro klas s nadprůměrnými parametry (25-26 puků) je nutné dopěstovat velkou hlízu. Skvělá množivost.

10.) BARBORKA (Rýpar 2008) - Letos jsem zjistil, že umí i 30 puků, což ji ovšem nevyhovuje, jelikož má u klasů s 28 a více puky horší stavbu, což je škoda, přišla tím o vyšší pozici. Vyhovuje jí 24-26 puků, kdy je excelentní po všech směrech. Přidejte si k tomu ranost, vitalitu, množivost.